„Potatarčite“ si jedálniček ....
Nie, teraz nemám na mysli vychýrenú olejovo-vaječnú majonézu, ktorá sa tak často používa v spojitosti s obľúbeným „tatárskym“ biftekom alebo vysmážaným syrom.
Viete, čo je tatarka a odkiaľ sa k nám dostala?
Za túto skvelú poľnohospodársku plodinu vďačíme stredovekým mongolským Tatarom, ktorí dnešné územia strednej Európy „poctili“ svojim vpádom v rannom stredoveku za vlády uhorského kráľa Belu IV (1235-1270).
Okrem vyplienenej krajiny nám tu predsa len zanechali niečo dobré – poľnohospodársku plodinu, ktorá podľa svojich pôvodných „pohanských vlastníkov“ dostala názov pohánka a na Východnom Slovensku sa udomácnila pod názvom „tatarka“. Pohánka, či tatarka si rýchlo našla široké hospodárske využitie aj u našich slovanských predkov. Používali ju ako pokrm pre ľudí, krmivo pre dobytok, vysievali ju ako medonosnú rastlinu a aj odpadové plevy používali ako náplň do vankúšov a matracov.
Keďže pohánka je veľmi citlivá na pôdne kontaminanty, dnes sa u nás úspešne pestuje v ekologicky čistých oblastiach južnej Moravy. Pre svoj vysoký obsah rutínu sa často využíva aj ako liečivá rastlina s farmaceutickým využitím.
Pohánka - potravina zdravej kuchyne
V dnešnej dobe Pohánka zažíva svoje znovuzrodenie. Stala sa skutočnou superpotravinou s bohatým využitím v modernej gastronómií. O výživových kvalitách Pohánky a jej blahodárnom vplyve na zdravie dnes existuje množstvo článkov a odkazov na internete a na wikipedii.
Ja Vám chcem Vám predstaviť pohánku ako potravinu vhodnú pri redukcii nadváha a obezity. Nebojte sa zaradiť ju do svojho jedálnička častejšie. Pohanka je síce energeticky bohatá, napriek tomu pre svoj vysoký obsah vlákniny a „dobrých“ sacharidov je vhodnou alternatívou bielej pšeničnej múky a iných „vysokosacharidických“ potravín (ryža, biely chlieb, cestoviny z bielej múky,...). Pohánka vďaka obsahu sachridov s nízkym glykemickým indexom poskytuje výbornú sýtiacu schopnosť, takže Vás dobre zasýti i na dlhšiu dobu.
Zvyknite si na Pohanku
Vyskúšajte občas nahradiť bielu ryžu pohánkou. Pripravte si chutné pohánkové rizoto so zeleninou a syrom, či pohánkovú kašu s čerstvým ovocím a medom na raňajky. Poznáte „tatarčené pirohy“? Je to špecialita východoslovenskej kuchyne s množstvom chuťových variant. Ochutnali ste už pohánkové halušky? Môžete ich kombinovať s kyslou kapustou, syrom, tvarohom či tiež bryndzou. Na zahustenie polievok používajte miesto cestovín z bielej múky pohánkové vločky alebo krúpy. Budete prekvapení výsledkom. Na internete nájdete množstvo skvelých „pohánkových“ receptov a tipov na jej prípravu.
Tak do „potatarčenia“, priatelia.
FIZZ FREE FEBRUARY
Vo Veľkej Británií až 2/3 dospelých a 34% detí a mladistvých má nadváhu alebo dokonca obezitu.
Je jediný mesiac dosť dlhý na to, aby sme sa zbavili zlozvyku, ktorý vážně ohrozuje naše zdravie!?
Britská kampaň Fizz Free February apeluje na mladých ľudí, aby sa počas 28 dní (celý február 2019) zdržali pitia sladených nápojov.
Deti vo Veľkej Británii konzumujú 3x viac cukru, než by mali. Šumivé nápoje sú najbohatším zdrojom cukru pre deti a mladistvých vo veku od 11 do 18 rokov. Tieto nápoje tvoria podľa odhadu až 22% celkového denného príjmu cukrov v tejto vekovej skupine mládeže.
Maximálny denný doporučený príjem cukru je 30 gramov pre dospelých, 24 gramov pre deti od 7 do 10 rokov a 19 gramov pre deti od 4 do 6 rokov. Pre lepšiu predstavu, aké je to množstvo, vydeľte uvedené gramy číslom 4 a získáte približný počet čajových lyžičiek cukru. Ženy by nemali prijať viac než 6 čajových lyžičiek cukru denne a muži 9 čajových lyžičiek.
Fizz Free kampaň hovorí, že ak znížime konzumáciu cukru na polovicu, bude to mať veľmi pozitivní vplyv na verejné zdravie obyvateľov. Okrem iného, malo by dôjsť k zníženiu hmotnosti u tých, ktorí tieto nápoje konzumujú pravideľne.
Vedeli ste, že konzumovaním jedného 330ml sladeného nápoja denne môžete pribrať až 6 kilogramov za rok?
A čo ty? Pridáš sa? Buď aj ty Fizz Free!